Posted on: 13 października 2015 Posted by: Redakcja Comments: 0

Homilia_22pazdziernika_email-2Ks. Andrzej Draguła i Sebastian Duda rozmawiać będą na temat: „Homilia – autorytatywny wykład czy zaproszenie do dyskusji”. Spotkanie, organizowane przez Warszawski Klub „Tygodnika Powszechnego” oraz Wydawnictwo WIĘŹ odbędzie się w czwartek, 22 października godzina 19:00, Freta 20/24A (sala KIK, drugie piętro).

ks. Andrzej Draguła, teologiem, członkiem redakcji „Więzi”, wykładowcą, kierownik katedry na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autor książki „Emaus. Tajemnice dnia ósmego”

Sebastian Duda– filozof, teolog , członek redakcji „Więzi” i zespołu Laboratorium „Więzi,” wykładowca Instytutu Badań  Literackich PAN, publicysta

 

„Ksiądz Andrzej Draguła w swej wydanej w tym roku, intrygującej książce Emaus. Tajemnice dnia ósmego słusznie zauważa, żę w Łukaszowym opowiadaniu do określenia  rozmowy „o wszystkim, co się wydarzyło” użyte zostało greckie słowo homileo, od którego pochodzi znany dobrze katolikom wyraz „homilia”. I dodaje, że „homilia – wbrew temu, jak jest obecnie głoszona w naszych kościołach– ze swej natury jest rozmowa. Ta konstatacja może wydać się dziwna dla tych, którzy sądzą, że  kościelne homilie powinny być zamkniętymi mini-wykładami, a ich słuchacze powinni milcząco przyjmować to, czego są nauczani przez kościelne autorytety. Co stałoby się jednak, gdybyśmy poszli za sugestią z Łukaszowej Ewangelii i zaczęli  traktować ją jako rozmowę, np. jako rozmowę o Bogu, która staje się rozmową z Bogiem

 

 

comments

Leave a Comment