Kościół szeroko zamknięty

W nowym roku, podobnie jak w minionym, czekają nas spotkania z rozważaniami nad książką. Tym razem będzie to książka księdza Grzegorza Strzelczyka pod tytułem „Po co Kościół?”. Podobne pytanie zrodziło się w naszym Klubie z racji niedawnych wydarzeń, które stały się przyczynkiem do dyskusji nad tolerancją w Kościele. W jakim stopniu Kościół, jako wspólnota i miejsce spotkań chrześcijan, miejsce pojednania, a w końcu instytucja kierowana przez duchownych jest otwarty dla nas, wierzących?

Chcielibyśmy być miłe widziani w każdym kościele, nie tylko naszej parafii. Chcielibyśmy, aby fakt, że uczęszczamy na msze święte do innego, niż nasza parafia kościoła nie był źle odbierany, ale stanowił raczej wskazówkę dla księży. Chcielibyśmy, aby liczono się z naszym zdaniem i rozważano otwarcie nasze propozycje. Ponadto, pragnęlibyśmy, aby kościół nie był jedynie miejscem, w którym poznajemy Słowo Boże, ale przede wszystkim stanowił miejsce, w którym szerzy się miłosierdzie.

Na spotkaniu 28 stycznia zastanowimy się nad sposobami dotarcia do przedstawicieli lokalnych kościołów, aby przedstawiać im swoje propozycje szczerego otwarcia. Postaramy się ustalić możliwości rozszerzenia i zarazem połączenia sprawczości, jaką niesie miłosierdzie i otwarcie na drugiego człowieka. Ponadto, z okazji 20 rocznicy śmierci Jerzego Turowicza (27 stycznia), przypomnimy wybrany tekst redaktora.

Spotkanie to otworzy cykl dyskusji nad wspomnianą książką ks. Grzegorza Strzelczyka.

Zapraszamy w poniedziałek 28 stycznia o godz. 17.30 do Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1, ul. Chełmińska 121.

Człowiek jako ostatni destruktor na Ziemi

Tak często słyszymy, że zmianom, które dokonują się na Ziemi jesteśmy winni my – ludzie. Prognozy dla powietrza, wód i zasobów są dramatyczne. Część mieszkańców stara się jednak zmienić kolej rzeczy, chroniąc powietrze, oszczędzając wodę i z rozsądkiem korzystając z ziemskich zasobów. Jednak nawet u ludzi świadomych zagrożeń pojawia się pytanie: „czy to wszystko ma jeszcze sens?”. Czytaj więcej »

Klub w Grudziądzu – Przy kawie o książkach

Od 2009 roku w Krakowie ma miejsce Conrad Festival, a w dniach od 22 do 28 października odbędzie się jego kolejna edycja. Jako, że nie wszyscy możemy być w tych dniach w Krakowie spotkamy się w piątek 26 października w Klubie „Tygodnika Powszechnego” w Grudziądzu, aby rozmową o nominowanych do nagrody Conrada książkach towarzyszyć festiwalowi. Czytaj więcej »