Historia Polski historią podziałów?

Drugie spotkanie Klubu „TP” w Gliwicach, w ramach projektu realizowanego w konkursie ,,Śląskie Lokalnie 2018-2019”, finansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Narodowy Instytut Wolności, nosi tytuł: ,,Historia Polski historią podziałów?”. To temat aktualny przez całe 100 lat naszej niepodległości. A prelegent, którego będziemy gościć, to postać niezwykła: Maciej Kozłowski – historyk, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL, dyplomata, w latach 1999–2003 ambasador RP w Izraelu.
Spotkamy się w poniedziałek, 19 listopada 2018 r. o godz. 18.00 w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Banacha 3).

 

Adam Szostkiewicz opowiadał w Gliwicach o ludziach „TP”

„Adam Szostkiewicz opowiada o ludziach Tygodnika”. Pod takim tytułem odbyło się w zeszłym tygodniu spotkanie w Klubie „TP” w Gliwicach, inaugurujące realizację projektu „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – wybrane zagadnienia” w ramach grantu przyznanego nam przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Narodowy Instytut Wolności w konkursie „Śląskie Lokalnie 2018-2019”. Czytaj więcej »

Czytaliśmy Tischnera z Wojciechem Bonowiczem

Kolejne czytanie Tischnera w Gliwickim Klubie Tygodnika Powszechnego miało specjalny charakter. Gościł u nas poeta, felietonista, redaktor „Tygodnika Powszechnego” – Wojciech Bonowicz.

Jako, że czytamy bardzo dokładnie, dotarliśmy dopiero do rozdziału Tradycja. Nasz Gość zrobił barwny wstęp o okolicznościach powstania książki, a potem zanurzyliśmy się w rozważania na temat: co aktualnego może współczesny Kościół wyczytać w tradycji? Czy jego nauczanie nie dezaktualizuje się wraz z rozwojem otaczającego nas świata i samoświadomości człowieka? Jak czytać znaki czasu?

Chwilę zatrzymaliśmy się nad kluczowym zdaniem: „Kościół wybiera wspomnienie pod kątem ludzkiej nadziei – nadziei naszego czasu”. Postawiliśmy sobie pytanie, czy poprawnie odczytujemy tę nadzieję. Wielkim znakiem czasu końca XX wieku jest solidarność. Gdzie podziewa się pamięć o solidarności, gdy stajemy wobec biedy uchodźców czy niepełnosprawnych.

Po jakie leki z apteki Tradycji Kościoła powinniśmy się udać, by leczyć choroby dzisiejszego świata?

Z tymi pytaniami wróciliśmy do domów.