Ewolucja molekularna, czyli historia życia zapisana w DNA – relacja

Ten rok Klub “Tygodnika Powszechnego” w Trójmieście zainaugurował bardzo naukowo. Wysłuchaliśmy pasjonującego wykładu naszej członkini — Pani dr Agnieszki Kłosowskiej.
Pani Kłosowska z ogromnym zaangażowaniem, pasją, bo białka to jej pasja, opowiadała o białkach, DNA, mikrotubulach, cyklu cytrynowym, polimerazie. Zajrzeliśmy do wnętrza komórki. Okazało się, że świat komórki jest ogromnie bogaty, ruchliwy. Jakie niebywałe rzeczy się tam dzieją! Gdybyśmy rozciągnęli łańcuch DNA, to 5 razy pokonalibyśmy drogę do Słońca. Poczuliśmy, jak trudno wyobrazić sobie odległość 1-milionową milimetra, a o takich wielkościach mówi się w przypadku komórki.
Z poziomu komórki przeszliśmy do Wszechświata. Cofnęliśmy się o miliony, miliardy lat, aby dzięki białkom szukać naszego pra pra pra pra przodka, wspólnego dla wszystkich organizmów. Nosi on imię LUCA. Jego imię to skrót określenia: Last Universal Common Ancestor.
Nasza wykładowczyni uspokoiła nasze obawy dotyczące szczepionek i GMO. Nauka potrafi tyle wyjaśnić, tyle zaobserwować, ale w odkrywaniu prawdy stale stawia pytania, bo i nasz ziemski świat i wszechświat jeszcze nie odkryły wszystkich swoich tajemnic. I dobrze.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz