Dziennik księdza Franza Pawlara. Górny Śląsk w 1945 r. Opis pewnego czasu

Klub Tygodnika Powszechnego” w Gliwicach zaprasza na spotkanie z Leszkiem Jodlińskim autorem pzrekłądu i komentarzy do „Dziennik księdza Franza Pawlara. Górny Śląsk w 1945 r. Opis pewnego czasu”.

„Dziennik” jest przejmującym zapisem tragedii górnośląskiej widzianej oczami ks. Franza Pawlara, ówczesnego proboszcza Pławniowic, wzbogaconym obszernym materiałem zdjęciowym historycznym i współczesnym.

Wydawca książki wydawnictwo AZORY, zamieszcza na swej stronie recenzję prof. Ewy Chojeckiej:

„Historię można oglądać z wyżyn wielkich uogólnień, ogarniać rozległe horyzonty. Ale jest inaczej, kiedy bierzemy do ręki opowieść księdza Franza Pawlara. To, jak gdybyśmy dotykali tkanki samego życia, wędrowali razem z autorem po Pławniowicach tamtego strasznego czasu. Jego pamiętnik niesie jakże proste przesłanie: oto w wirach wielkiej wojny ludzka bieda zagarnia wszystkich bez różnicy narodu, statusu czy konfesji. I na koniec nie ma zwycięzców ani zwyciężonych. Są tylko ci co przeżyli lub nie, ludzie dobrze lub źle czyniący, po obydwu stronach. I jest nadzieja. Czy to nie prawdziwsze niż propagandowe schematy czarno-białych stereotypów ?”

Książka została ogłoszona Historyczną książką I półrocza 2016 w konkursie Hitsmag.org i Granice.pl.

Na spotkanie z Leszkiem Jodlińskim zapraszamy w poniedziałek, 16 marca 2020 r. do Klubu Pracowników Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ul. Banacha 3, o godz. 18:00.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz