Posted on: 20 stycznia 2018 Posted by: Janina Rogolińska-Pieronek Comments: 0

„Pokój, pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19). Jak rozumieć „pokój” z fragmentu Księgi Izajasza? Co oznacza pokój w tradycji judaistycznej? Kim są dalecy i bliscy, o których mówi prorok? Na te pytania próbowali sobie odpowiedzieć uczestnicy kolejnego spotkania w Klubie „Tygodnika Powszechnego” w Bielsku-Białej.

Rozpoczęło się od analizy fragmentu , stanowiącego hasło tegorocznego Dnia Judaizmu. Gość Klubu- dr Jacek Proszyk, religioznawca zaproponował formułę pytań i odpowiedzi.. Dr Proszyk jest w naszym mieście znanym strażnikiem pamięci o Żydach-dawnych mieszkańcach Bielska i Białej, o ich dziedzictwie, ale też znawcą współczesnego Izraela.

Czego katolik może szukać w judaizm?  Co to znaczy „Izrael”, czy my jesteśmy Izraelem? Jak wygląda nabożeństwo w synagodze? Kim są żydzi mesjanistyczni? Czy religia cementuje dzisiejszy Izrael? Czy Kabała nie jest tożsama z praktykami magicznymi ? Jaka jest pozycja konwertytów w społecznościach żydowskich? Odpowiedzi na te pytania zawierały zarówno wątki religijne jak i odniesienia do przeszłości  społeczności żydowskiej naszych miast. Przeszłość  Bielska i Białej w opinii religioznawcy to świetny przykład zróżnicowania judaizmu,od ortodoksji po liberalizm religijny.

Szczególnego znaczenia nabrał fakt, że spotkanie odbywało się w klubokawiarni Aqaurium, za ścianą której wznosiła się niegdyś synagoga, spalona w 1939 r. przez hitlerowców. W opowieści dr Proszyka ożyły postacie rabinów liberalnej gminy żydowskiej, kantorów z operowym wykształceniem, chrześcijańskiego organisty, który mógł pracować w szabat… Anegdoty z  końca XIX wieku i lat przedwojennych  przeplatały się z objaśnieniami dotyczącymi pochodzenia i wykształcenia bielskich i bialskich rabinów.

W klimacie swobodnej rozmowy liczni uczestnicy tego ciekawego dialogu mogli rzeczywiście odpowiedzieć sobie na pytanie, po co Dzień Judaizmu? Odpowiedzieć zarówno w sensie historycznym jak i religijnym, teologicznym. A nawet odbyć spacer po mieście, niegdyś wielokulturowym tyglu, gdzieś na skraju monarchii austro-węgierskiej a potem na kresach II Rzeczpospolitej.

www.facebook.com/KlubTPwBielskuBialej

 

 

comments

Leave a Comment