Dział Nauka w Tygodniku Powszechnym

– Zrozumiałem, że dziennikarstwo w Tygodniku Powszechnym to jedyna rzecz, którą porządnie umiem robić – powiedział zapytany o początki swojej pracy w piśmie, Michał Kuźmiński, jeden z gości spotkania „Rozmowy na 75 – lecie. Nauka w Tygodniku”. Trudno się z tą wypowiedzią zgodzić, gdyż rozmówca, tak jak jego żona, to również autor kryminałów, interesujący się ponadto gotowaniem, o którym chętnie pisze. Jednak Jego życie zawodowe to przede wszystkim Tygodnik Powszechny, z którym zetknął się, sięgając po numer pisma w kiosku na ul. Siennej w Krakowie, by przeczytać tekst po śmierci ks. Józefa Tischnera. Pismo, poza walorami merytorycznymi, zwróciło jego uwagę na dość niewygodny format. Michał Kuźmiński wszedł później w skład zespołu pracującego nad „odmłodzeniem” wyglądu pisma.

Nasz gość, zapytany o początki w redakcji i ważne osoby w swojej karierze, wymienił nauczycielkę języka polskiego w szkole, która uczyła kwestionowania i stawiania pytań oraz ks. Adama Bonieckiego, który nauczył go, że „dziennikarz nie klaszcze”.
Swoją aktywność w piśmie Kuźmiński rozpoczął od budowania działu Nauka, dołączając do zespołu, w którym był już Marek Zając. Z początku dział ten nosił nazwę Cywilizacja, by nie kojarzył się z wyłącznie z nauką w sensie ścisłym, bo obejmował również tematy od ekologii począwszy po antropologię kulturalną i technologię.

Był to czas, gdy swoją współpracę z pismem rozpoczął drugi gość spotkania, Łukasz Kwiatek, filozof z wykształcenia, który w poszukiwaniu dziennikarskiej drogi rozpoczął działalność w Fundacji Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagielońskiego i z ramienia tej fundacji pojawił się w Tygodniku Powszechnym przy organizowaniu Festiwalu Kopernika. – Moim mistrzem był prof. Michał Heller – odpowiedział na pytanie prowadzącej, Doroty Nalepki. – To on nauczył mnie opowiadać o nauce i patrzeć na świat oczami nauki. Zakres zainteresowań obecnego kierownika działu Nauka obejmuje filozofię przyrody i umysłu. Co to jest nauka ? Jak u człowieka wykształcił się język i jak ewaluował? Jak powstało myślenie i moralność? Te wszystkie pytania mają filozoficzne podłoże i leżą w kręgu zainteresowań Łukasza Kwiatka, w których na pierwszym miejscu jest paleoantropologia i najnowsze badania w zakresie neuronauki.

Tematyka naukowa pojawiała się w Tygodniku zawsze, ale regularne publikacje na szpaltach zawdzięczamy naszym gościom i zespołowi, w którym pracowali, między innymi Mateusz Hoholow, a obecnie Łukasz Lamża. Michał Kuźmiński kierował latami tym działem i na stałe wprowadził popularyzację nauki na szpalty pisma, a Łukasz Kwiatek, zapraszał na jego łamy wielu ludzi nauki, co pozwalało na podniesienie poziomu publikacji i wiarygodności w poszczególnych dziedzinach.
– Dziennikarz profesjonalny nie musi wszystkiego wiedzieć – mówił Michał Kuźmiński – ale musi się dowiedzieć. Ciekawość jest wartością. Rozmówca poruszył też problem społecznej odpowiedzialności w podejmowaniu tematów trudnych, takich, których odbiór społeczny może być brzemienny w skutkach, a interpretacja może wyrządzać szkodę.

– Ważne jest pisanie o rzeczach bezinteresownie ciekawych – dodał Łukasz Kwiatek. Mówił on o tym, jak współpracuje się z naukowcami i że nigdy nie rezygnuje z tematu, najwyżej z konkretnego teksu, jeśli jest zbyt trudny do celów jego popularyzacji. Naukowcy piszą inaczej i często w roli odbiorców, widzą swoich kolegów, a nie czytelników magazynu. – Popularyzacja to zdolność tłumaczenia wszystkiego co się da, ale nie bardziej, na ile się da. To dla ludzi nauki społeczny obowiązek i możliwość promowania myśli naukowej – mówili nasi rozmówcy. Zaspakajanie ciekawości jest istotne, ale niesie za sobą odpowiedzialność, bo grozi nam kryzys braku zaufania do nauki.

Duże znaczenie dla podejmowanych tematów naukowych w Tygodniku Powszechnym mają dodatki z cyklu Wielkie Pytania (https://www.tygodnikpowszechny.pl/wielkiepytania) oraz już dwa wydania specjalne redagowane przez Łukasza Kwiatka („Wszystko co wiem” i „Zwierzenia zwierząt”). Mówiliśmy też o znaczeniu podkastów, które zainicjował Michał Kuźmiński.   Ta znana od wielu lat forma przekazu, przeżywa ostatnio swoje wielkie chwile, bo łatwo ją włączyć w codzienny tryb życia. Tygodnikowe podkasty są ważnym poszerzeniem działalności pisma (https://www.tygodnikpowszechny.pl/podkast?page=1). Nikogo nie trzeba zachęcać do czytania i słuchania tekstów z dziedziny nauki, ale poznanie redaktorów i ich podejścia do tematu i dziennikarstwa, na pewno ten odbiór wzbogaci.

Tematyka naukowa pojawiała się w Tygodniku Powszechnym zawsze, ale regularne publikacje na szpaltach są zasługą Michała Kuźmińskiego i Łukasza Kwiatka oraz zespołu w którym pracowali. Michał Kuźmiński latami kierował działem Nauka i na stałe wprowadził popularyzację nauki na szpalty pisma, a Łukasz Kwiatek, zapraszał na jego łamy wielu ludzi nauki, co pozwalało na podniesienie poziomu publikacji i wiarygodności w poszczególnych dziedzinach.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz