Droga do Okrągłego Stołu oczami Jana Józefa Lipskiego

Jako Klub “Tygodnika Powszechnego” włączamy się w obchody 30. rocznicy Okrągłego Stołu i Wyborów Czerwcowych. Naszej refleksji nad tymi wydarzeniami sprzed trzech dekad patronuje Jan Józef Lipski.

Jan Józef Lipski Okrągły Stół oceniał może nawet ostrzej od wielu dzisiejszych krytyków — ale pomimo to za swój obywatelski obowiązek uważał współuczestniczenie w pokojowych przemianach 1989 roku. Rok 1989, kiedy to nie z bronią w ręku, a pokojowo, dzięki odwadze cywilnej, odbudowywano aktywność obywatelską, po kilkudziesięciu latach władzy niszczącej zaufanie ludzi do siebie nawzajem — jest wielkim zwycięstwem polskiego patriotyzmu. Zwycięstwo, które doprowadziło nas do wolności. Warto o tej szkole demokracji pamiętać. Władza dążąca do autorytaryzmu zawsze chce dzielić ludzi na grupy dążące do własnego interesu — a najlepszą gwarancją wolności jest zaangażowanie obywatelskie i samorządność. Nie pozwólmy ukraść pamięci o roku 1989. To było wielkie zwycięstwo, początek wolności.

W czwartek, 30 maja o godzinie 18.00, w siedzibie KAS, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 56, dobędzie się debata “Droga do Okrągłego Stołu oczami Jana Józefa Lipskiego”, organizowana wraz z Fundacją Konrada Adenauera, w ramach cyklu “Polska i Europa. Wolność i obywatelskość.

Udział w rozmowie wezmą: Danuta Kuroń, Henryk Wujec, Tomasz Truskawa, Krzysztof Król. Spotkanie poprowadzi Łukasz Garbal, autor biografii źródłowej Jana Józefa Lipskiego oraz Rafał Pikuła.

Zgłoszenia chęci udziału w spotkaniu, prosimy przysyłać na adres e-mail: warszawa@klubtygodnka.pl

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz