Dieter Bingen: moje spojrzenie na Polskę

“Moje spojrzenie na Polskę” – to temat spotkania z prof. Dieterem Bingenem, niemieckim historykiem i politologiem, znawcą Polski, inicjatorem budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny.

O naszym Gościu:

Prof. Bingen w 1999 roku został dyrektorem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen Institut) w Darmstadt, ośrodka informacyjno-badawczego, którego zadaniem jest pogłębianie wzajemnej wiedzy na temat życia społeczno-politycznego i kulturalnego w Polsce i w Niemczech. Instytut powstał w 1980 r. z inicjatywy m.in. Karla Dedeciusa w celu poprawy wzajemnych stosunków między Polską a Niemcami.

Zainteresowania Dietera Bingena to: współczesna historia i polityka Polski, polski system polityczny, religia i kościół po 1945 r., Polska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, transformacja systemów politycznych i systemów w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, stosunki niemiecko-polskie, polityka integracyjna w Europie.

Prof. Bingen został wyróżniony dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitny wkład w promocję Polski na świecie” (2006), W roku 2013 otrzymał Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, a w 2014 roku Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotykamy się w czwartek, 17 października 2019 r. o godz. 18.00 w Piekarni Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13 w Zielonej Górze.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

foto Roman Größer

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz