Czy Unia Europejska jest gwarantem polskiej wolności?

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze bierze udział w nowym cyklu debat Klubów „Tygodnika Powszechnego” i Fundacji Konrada Adenauera pod tytułem „Polska i Europa: wolność i obywatelskość”.
Zapraszamy do Zielonej Góry na spotkanie. Temat debaty; „Czy Unia Europejska jest gwarantem polskiej wolności?”

Zaproszenie na udział w debacie przyjęli: Róża Thun – posłanka do Parlamentu Europejskiego, prof . Krzysztof Ruchniewicz (Uniwersytet Wrocławski) oraz dr hab. Jarosław Macała (Uniwersytet Zielonogórski)
Debatę poprowadzi Konrad Stanglewicz, dziennikarz. Swoją obecność zapowiedział także Marcin Pera, koordynator generalny Klubów “Tygodnika Powszechnego”.

Nasi Goście:

Róża Thun, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska. Prezeska Polskiej Fundacji Roberta Schumana w latach 1992-2005. Główna organizatorka kampanii związanej z wejściem Polski do UE. Szefowa Komisji Europejskiej w Polsce w latach 2005-2009. Od lipca 2009 roku jest posłanką do Parlamentu Europejskiego. Członkini Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Za działania na rzecz reformy jednolitego rynku, wsparcia dla e-handlu, zmniejszania roamingu, stworzenia internetowej platformy rozstrzygania sporów konsumenckich czy doprowadzenia do zakończenia geoblokowania, była wielokrotnie nagradzana, m.in. tytułem Europosłanki Roku.

Prof. Krzysztof Ruchniewicz, historyk specjalizujący się w historii najnowszej, historii Niemiec, integracji europejskiej, stosunkach polsko-niemieckich w XX w., dziejach Polaków w Niemczech. Dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi na rzecz rozwoju nauki”

Dr hab. Jarosław Macała, historyk i politolog, profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zainteresowania naukowe: myśl polityczna, geopolityka, ruchy społeczne i polityczne, politologia religii. Opublikował ponad 120 różnych prac naukowych.

Konrad Stanglewicz, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek filologia polska oraz Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek dziennikarstwo. Dziennikarz Radia Zachód, współtwórca Solidarności” na Ziemi Lubuskiej. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich w konkursach krajowych za reportaże i audycje dokumentalne. Odznaczony srebrnym medalem za Długoletnią Służbę przez Prezydenta RP, nagrodzony nagrodą kulturalną Prezydenta Zielonej Góry, odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Koordynator Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze

Marcin Pera, współzałożyciel i członek Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Poznaniu, inicjator ruchu klubowego, koordynator generalny Klubów “TP”, redaktor portalu KlubTygodnika.pl. Skończył politologię (specjalność dziennikarska), a także studiował filologię polską — oba kierunki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Unia Europejska jest dla nas najważniejszym zabezpieczeniem narodowej niezawisłości. Związki z Unią mają charakter nie tylko ekonomiczny, kulturowy, ale mają przede wszystkim zasadnicze znaczenie polityczne. Mam nadzieję, że z Unii nie wyprowadzimy się sami i nikomu nie damy się z niej wyprowadzić” prof. Adam Strzembosz

Zapraszamy w poniedziałek, 10 czerwca 2019 r. o godz.18.00 do Piekarni Cichej Kobiety, przy ul. Fabrycznej 13 w Zielonej Górze.

Wstęp wolny

Dodaj komentarz