Co zawdzięczamy Adamowi Stanowskiemu?

Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lublinie organizuje w sobotę, 8 lutego 2020 r. spotkanie poświęcone Adamowi Stanowskiemu – w 30. rocznicę śmierci.

Adam Stanowski urodził się 19 kwietnia 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku. W czasie II wojny światowej należał do Szarych Szeregów, następnie AK. Jego powojenną edukację przerwało uwięzienie w 1950 roku. W 1956 roku podjął pracę na Wydziale Humanistycznym KUL, gdzie pracownikiem naukowym był do roku 1990. Innym istotnym obszarem jego aktywności była działalność społeczna. Związany był z miesięcznikiem „Więzi”, ruchem „Światło – Życie” ks. Franciszka Blachnickiego, „Spotkaniami”, należał do twórców i wykładowców TKN. Aktywnie włączył się w działalność NSZZ „Solidarność”, następnie działał w Klubie Katolickim w Lublinie. Uczestniczył również w obradach Okrągłego Stołu i był senatorem I kadencji. Jako senator pracował w Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz w Komisji Samorządu Terytorialnego. Zmarł 7 lutego 1990 w Lublinie, został pochowany na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Szerzej można o nim przeczytać w biogramie opublikowanym na stronie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Link do biogramu znajduje się TUTAJ. http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/adam-stanowski-19271990

Program spotkania

godz. 18.00 – Msza św. w intencji Adama Stanowskiego w Kościele oo. Dominikanów (ul. Złota 9)

godz. 19.00 – dyskusja “Co zawdzięczamy Adamowi Stanowskiemu?”

W rozmowie moderowanej przez Macieja Sobieraja na to pytanie spróbują odpowiedzieć ludzie, którzy dobrze znali Adama Stanowskiego: Janusz Bazydło, Czesław Deptuła, Danuta Kuroń, Andrzej Sokołowski i ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz