Co nas obraża? Co nas śmieszy? – relacja ze spotkania

Do spotkania pod tytułem „Co nas obraża? Co nas śmieszy?” przyczyniły się wydarzenia, które na przełomie kwietnia i maja miały miejsce w płockiej parafii św. Dominika i związane z nimi reakcje środowisk LGBT. Przede wszystkim protest Elżbiety Podleśnej, który przyjął formę tęczowego nimbu na kopii obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem i wydarzenia wokół niego.

Protest ten, jak wiadomo, wywołał falę reakcji, zarówno tych negatywnych obrażających uczucia religijne odbiorców przekazu, jak i pozytywnych, uważających taką formę przekazu za odpowiednią. Ponieważ w Klubie „Tygodnika Powszechnego” w Grudziądzu zdania również były podzielone postanowiliśmy zaprosić historyka sztuki i etnografa z grudziądzkiego Muzeum Pana Łukasza Ciemińskiego, aby wyjaśnił nam, gdzie leży granica między sztuką i profanacją.

Na początku spotkania nasz gość wyjaśnił nam różnice między sztuką sakralną a sztuką religijną. Podczas gdy ta druga dotyczy kultu pierwsza jest sferą boską, bardziej wrażliwą na działania zewnętrzne.

W trakcie spotkania nasz gość zaprezentował przykłady sztuki sakralnej i religijnej, której przekaz, w zależności od odbioru może zaskakiwać. Znalazły się wśród prezentowanych przykładów zarówno te, które odnajdziemy w świątyniach i muzeach (jak Krucyfiks Michała Anioła; Śmierć Marii Caravaggiego), jak i swego rodzaju apele (na przykład Christ with shopping bags Banksy’ego; Piss Christ Andreasa Serrano czy choćby utwory muzyczne Ady Kaczmarczyk). Część z tych ostatnich nie była nam znana, inne pamiętaliśmy z podobnego, jak dziś wokół apelu Podleśnej, zamieszania (na przykład Matka Boska z domalowanymi wąsami Adama Rzepeckiego).

Bogatsi o wiedzę, którą przekazał nam Pan Łukasz Ciemiński zgodnie stwierdziliśmy, że wiele jest wyrazów wiary, a między nimi jest cienka granica doniosłości i wzburzenia, jednak każdy z przejawów takiej sztuki powinien być przyczynkiem do konstruktywnej dyskusji.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń