Chcemy pokazać piękną twarz Kościoła – relacja ze spotkania z księdzem Adamem Bonieckim

Czy Kościół polski jest Kościołem papieża Franciszka?  Czy przesłanie Kościoła trafia do młodych? Jak powstrzymać młodych przed zachłyśnięciem się konsumpcją? Jak mówić młodym o homoseksualizmie? Dlaczego nie rozpowszechniamy społecznej nauki Kościoła?  To niektóre pytania zadawane na spotkaniu z księdzem Adamem Bonieckim w Bielsku Białej. Pytano także o lęk przed Europą i o nacjonalizm, o podział w polskim Kościele, o lęk przed obcymi.  Spotkanie zgromadziło około 300 osób. Odpowiedzi naszego gościa na te trudne pytania przepełnione były wewnętrznym spokojem, łagodnością  i przekonaniem, że „Pan Jezus ma swoje sposoby” na pokonywanie trudności.

Co zapamiętaliśmy ze spotkania:

Kościół jest pociągający; Jezus pyta: Kto chce iść za mną? I nie jest ważna socjotechnika, ale działanie Ducha Świętego. Trzeba tylko dbać o poczucie wspólnoty, odpowiadać  młodym, którzy zadają pytania, dbać, by nie widzieli w Kościele aparatu opresji.

„Pan Bóg swoje prawo wszczepił w ludzkie serce”- ludzie wierzący powinni świadczyć o pięknie wiary, trzeba powstrzymać świadectwa odstręczające ludzi od Kościoła, przetrzymać doświadczenie fascynacji dobrobytem.

Nie przekreślać człowieka, kierować się miłosierdziem, nie odgrywać się – to postawa chrześcijańska.

Bądźmy razem – wezwanie Jana Pawła II, zwołujące przedstawicieli różnych wyznań do Asyżu – to największe wydarzenie pontyfikatu. Ale też ślub żydówki i katolika to więcej niż kongres judeochrześcijański.

Lęk przed Europą, przed obcymi – pamiętajmy o apostołach siedzących w zamknięciu,  w wieczerniku w obawie przed Żydami, gdy tymczasem wiara w Chrystusa musi być źródłem odwagi a nawet szaleństwa.

Wciąż uczymy się nieszczęsnego daru wolności – przypomnienie myśli ks. Tischnera. Wciąż jednak tkwi w nas mentalność „oblężonej twierdzy”, stąd lęk przed tym, co nowe w Kościele.

Przypomnienie słów Prymasa Polski : patriotyzm nie jest równoznaczny z nacjonalizmem;  ludzie niepewni siebie są agresywni.

Odebrać sensacyjność zjawisku homoseksualizmu i nie osądzać.

Na zakończenie, postulat wobec „Tygodnika Powszechnego”: rozpowszechniać społeczną naukę Kościoła.

Dziękujemy Księdzu Redaktorowi za rozmowę, za życzliwość, za  poczucie humoru (anegdoty też zapamiętamy!)

Dodaj komentarz