Posted on: 23 lutego 2019 Posted by: Jolanta Rokicka Comments: 0
Klub „Tygodnika Powszechnego” Trójmiasto gościł panią Martę Abramowicz, autorkę książek, które poruszają bardzo trudne tematy: „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Rozmowa o tych książkach, o problemach w nich przedstawionych, bardzo poruszyła naszych klubowiczów, czemu dali wyraz w dyskusji, szczerze dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Było to bardzo cenne.

Pani Marta opowiadała o problemach, z jakimi zmagała się w trakcie pisania, o zbieraniu materiałów, o rozmowach z bohaterami, o przełamywaniu ich oporu przed mówieniem o bolesnych dla nich sprawach, głęboko chowanych, o zdobywaniu ich zaufania. Pytaliśmy o to, co te książki zmieniły w życiu bohaterów, w czytelnikach, w niej samej – autorce, o reakcje Kościoła. Szczególnie wzruszyły nas przestawione historie odchodzących zakonnic, dzieci księży i ich matek. Zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego milczymy, i do czego to milczenie, nasze milczenie, prowadzi? Milczą przecież nie  tylko ofiary.

Pani Marta nie tylko mówiła o swoich książkach, ale też słuchała. Ciekawił ją bowiem odbiór jej reportaży. Myślę zatem, że korzyść ze spotkania była obopólna.

comments

Leave a Comment