100 lat Jana Pawła II

Równo 100 lat temu urodził się Karol Wojtyła, w 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jan Paweł II. Jeden z najwybitniejszych Polaków, świadek historii, który realnie na nią wpływał, był też przez wiele lat blisko związany z “Tygodnikiem Powszechnym”. Także dlatego nie mogłoby zabraknąć wspomnienia papieża-Polaka w naszych Klubach.

Rozpoczynamy od wspomnień, które przygotował Kazimierz Urbańczyk, koordynator Klubu “TP” w Krakowie., który pisze m.in.:

O Karolu Wojtyle słyszałem w dzieciństwie dwukrotnie. Moja mama opowiadając komuś o swych występach w Teatrze Rapsodycznym, napomknęła: – Ale to już było grubo po tym, gdy tam występował Wojtyła”. A kiedyś ojciec, wróciwszy do domu, oznajmił: – No, Wojtyła jest już biskupem”.

Więcej w tekście Wspomnienie o Karolu Wojtyle.

Wspomnienie o Karolu Wojtyle

Polecamy też specjalny dodatek internetowy przygotowany przez redakcję “Tygodnika Powszechnego”, w którym m.in. tekst Artura Sporniaka zatytułowany “Zwyczajna świętość”:

Nieraz podziwiamy kogoś wielkiego, ale wcale nie chcemy wchodzić z nim w zażyłość i dlatego najchętniej stawiamy go na pomniku. Tymczasem papież, który już za życia był nazywany wielkim, chciał być blisko ludzi i taki pozostał.

Link do całego dodatku: https://www.tygodnikpowszechny.pl/100-rocznica-urodzin-jana-pawla-ii-21951 

Wczoraj odbyło się spotkanie zatytułowane “Wojtyła: przyjaciel, partner i oponent w dyskusji”, w którym o papieżu opowiadał prof. Karol Tarnowski. Nasz gość wspominał liczne spotkania z Janem Pawłem II, mówił też o jego filozofii. Nagranie można odtworzyć tutaj:

Wojtyła: przyjaciel, partner i oponent w dyskusji

Rocznica wydaje się też być dobrą okazją do przypomnienia tekstu prof. Pawła Stachowiaka sprzed niemal dekady o dialogu, jaki kard. Wojtyła prowadził z Jerzym Turowiczem. 

Istnieje wszakże inna tradycja dialogowania wewnątrz polskiego Kościoła, godna uszanowania i kultywowania, jako że jej reprezentantem był późniejszy papież Jan Paweł II, ówczesny arcybiskup krakowski. Tradycja, w której dysponujący całym instrumentarium dyscyplinarnym hierarcha, nie ulega pokusie uciekania się do jego stosowania. Warto w rozgrzanej emocjami atmosferze ostatnich tygodni przypomnieć najlepszy bodaj przykład takiej tradycji a mianowicie wymianę listów pomiędzy abp Karolem Wojtyłą a redaktorem naczelnym „Tygodnika…” Jerzym Turowiczem, która miała miejsce po zakończeniu obrad Vaticanum II.

Cały tekst: Dawny kształt dialogu. O wymianie myśli Kardynała i Redaktora słów kilka.

Zapraszamy też na dwa kolejne spotkania: w środę o Wojtyle w “Tygodniku” rozmawiać będą ks. Adam Boniecki i Artur Sporniak (kanał Webex) zaś w przyszłą niedzielę o godz. 20 prelekcję o papieżu-poecie wygłosi prof. Zofia Zarębianka (facebook.com/klubtygodnika).

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz